Въпреки, че на пръв поглед свещта е изключително лесна за използване, тя крие в себе си много тънкости. Сега ще ви запознаем с най-често допусканите 4 грешки при използването на свещите.
Грешка 1. Запалване на свещ с твърде дълъг фитил
Най-често купените от пазара свещи са с твърде дълъг фитил. Това не означава обаче, че трябва да го оставим така. Всъщност, дългите или кривите фитили могат да причинят неравномерно изгаряне и разтапяне на восъка и да причинят неприятен дим. Затова всеки път, когато искате да запалите свещта си, започнете с подрязване на фитила, така че той да остане с дължина между 3 и 5мм. Добро сравнение за дължината на фитила е тясната страна на USB флаш паметта. За подрязването на фитила може да използвате ножици или нокторезачка за нокти. Съществува и специален тример за фитил, но независимо какво използвате, винаги подрязвайте.
Грешка 2. Запалване на свещ с непочистен фитил
Винаги щом изгасите свещта на върха на фитила се образува малък въглен. Това се получава, тъй като самият фитил постепенно изгаря. За да подобрите горенето на свещта, следващия път когато я запалите, трябва да почистите овъглената част. Добре е да го направите след като восъка се втвърди или преди да запалите свещта отново. Ако пропуснете тази стъпка, пламъкът ще гори неравномерно.
Грешка 3. Неравномерно изгаряне
Когато имате нова свещ искате тя да гори равномерно и да издържи възможно най-дълго. За да постигнете това, след първото запалване трябва да я оствавите да гори за около 3 до 4 часа. Казваме, че восъкът има мускулна памет и всеки път ще гори по един и същи начин. С две думи ако не позволите на свещта да гори правилно още от самото начало, то тя ще продължи да гори по същия начин до край. Затова е по-добре да не палите една свещ, ако не можем да отделите достатъчно време.
При недостатъчно първоначално изгаряне се получава така нареченото тунелиране на свещта. С други думи тя ще започне да гори, образувайки тунел и по този начин няма да използвате пълния капацитет на горене.
Да бъдем честни, не е добре и да прекаляваме с горенето на дадена свещ. Когато една свещ гори твърде дълго, то рискуваме това да доведе до разтапяне на восъка и отделянето на фитила от дъното.
С две думи една свещ трябва да гори минимум 3 и максимум 6 часа.
Грешка 4. Неправилно гасене
Срещали сме по филмите хора да гасят свещите със специален инструмент. Каква е неговата роля обаче?
Изключително неправилен начин за гасене на една свещ е нейното издухване. Когато издухаме свещта, частици от обгорелия фитил попадат право в разтопения восък. Това е нещо което ще развали начина, по който тя гори, както и нейния аромат. Разбира се не е нужно да си купувате подобрен уред, а просто да си взимате свещ с капак. Така освен, че ще запазите аромата на свещта, ще можете директно да я затваряте. По този начин тя ще спре да гори, а когато се втвърди восъка ще почистите овъгления фитил и при необходимост да го подрежете.
Дори и да спазите всички тези препоръки, на първо място остава подбора на свещ. Когато избирате свещ е задължително да внимавате за вида на восъка, както и за начина, по който тя е ароматизиранa. В крайна сметка, бихме ви препоръчали да си я направите сами. Така освен, че ще знаете какво има в нея, ще се забавлявате, учейки как се прави.